„V každém z nás je semínko výjimečnosti. Aby mohlo vyrůst a rozkvést, je třeba o něj láskyplně pečovat.“

Prolistujte si knížku pohádek z pera Báry a vydejte se s dětmi za kamarády z kouzelného lesa.

V návaznosti na příběhy Bertíka, Pišty a Rozinky pro děti chystáme spoustu tvořicích aktivit a hravých úkolů. Zdarma si je tu stáhněte.

A jestli ještě nemáte knížku, objednejte si ji tady.

Kráčející zvířátka

Medvěd Bert, liška Róza a zajda Pišta závodí z kopce, kdo bude první dole. Vyrobte si s dětmi zvířátka a zkuste to.

Vytiskněte šablonu na karton – klasický kancelářský papír nestačí, doporučujeme čtvrtku či papír vyšší gramáže. Děti vybarví kamarády z lesa. Pomožte jim je vystřihnout, rozstřihněte nohy, ohněte ocásek, krk a nohy. Přilepte hlavičky. Nachystejte si šikmou plochu (třeba větší karton), nakloňte ho – vyzkoušejte, jak velký náklon je třeba. Nahoru dejte zvířátka a postrčte je z kopce dolů. Kdo bude nejrychlejší? (U nás vždycky medvěd Bertík.)

Celý postup jsme vám natočili, video si prohlédněte na Instagramu.

Pop-up přání – NOČNÍ LES

V jednom z vyprávění z kouzelného lesa se medvěd Bertík učí čelit svému strachu ze tmy. S dětmi si noční les můžete vyrobit a povídat si s nimi o tom, že tmě a strachu s ní můžeme čelit společně.

Stáhněte si šablonu „Noční les“ a vytiskněte – nejlépe rovnou na bílý karton (anebo papír podlepte kartonem). Děti vše vybarví. Pomozte jim to pak vystřihnout.

Vezměte tmavý/černý karton (nebo klasickou čtvrtku, kterou můžete polepit tmavým papírem, balicím papírem, vymalovat tmavou barvou např. vodovkama apod.) Přehněte tmavý karton na půl. Naznačte si, kde budou zvířátka a stromy a nastřihněte podle fotky výše, protlačte nástřihy na druhou stranu a nalepte zvířátka, stromy, hvězdy, měsíc. Celé pak vlepte do dalšího přehnutého kartonu.

Postup krok za krokem si můžete přehřát na videu na Instagramu.

Oblékací medvídek

Venku je pořádná zima a medvídek Bert se potřebuje teple obléknout.

Stáhněte si šablonu s medvídkem, vytiskněte na karton. Děti si medvídka vybarví a vystřihnou. Pomožte jim ohnout ty části papíru, které budou oděv přidržovat na medvídkovi.

Zvířátka s packami

Vytiskněte si šablonu a vystřihněte zvířátka. Obkreslete je na tvrdý karton, vystřihněte. Děti je podle své fantazie pomalují. Nakonec slepte lepidlem packy (dejte na slepenou část kolíček, aby mohlo lepidlo dobře zaschnout).

Do pacek zvířátkům můžete vložit lízátko, bonbon, kytičku, oříšek, malou šišku, jmenovku či vzkaz… Nás Sami nesl zvířátka dětem do školky na oslavu svých narozenin.

Miniknížka

Vytiskněte předlohu a nechte děti, aby vytvořili svou vlastní miniknížku: mohou kreslit i psát, vyprávět vlastní příběhy.

Mininížku vybarvěte podle návodu níže: stránky jdou v pořadí podle první fotky a s orientací podle panáčků na ní. Přeložte a prostřihněte ve středu (viz 4.foto). Poskládejte knížku a nechte dítě, ať vám z ní čte nebo vypráví příběh, který namalovaly.

Omalovánka s Bertíkem, Rózou, Pištou