Co musíme udělat, abychom získali skvělé zakázky?

Jak vznikají spolupráce mezi malými značkami či kreativními lidmi?  Jak přesvědčit druhé, aby nás oslovili?

Strach z konkurence?

Většinou lidi moc nesdílí informace o tom, jak získali své spolupráce. Možná se bojí prozradit svá tajemství kvůli konkurenci – aby to nezačala dělat stejně! Aby je nepřipravila o zakázky.

Pojďme společně nahlédnout pod pokličku. Odhalím vám, jak jsem s našim lesitem přišla k zajímavým spolupracím a co jsem pro ně musela udělat. A také s vámi budu sdílet, koho jsem ke spolupráci oslovila já a jaké krásné výsledky to přineslo.

A abych vše neukazovala jen ze svého pohledu, zeptám se také tvůrců či kreativců, co vedlo je k naší spolupráci, jaká byla jejich motivace a cíle. Můžete se těšit na rozhovory s nimi a seznámit se s jejich úžasnými projekty nebo tvorbou.

(Díl 1.) – YOUR STAR: Originální české batohy

Začneme symbolicky, jednou z mých úplně prvních spoluprací, které jsem získala. Zuzana z Your Star mě poprvé oslovila koncem roku 2018, když jsem ještě měla svůj malý obchůdek na Fleru. Nejen naše lesito, ale také její značka byla v té době ještě v plenkách. Od toho okamžiku sleduju a obdivuju její cestu, růst a vše, co dokázala a vybudovala – i se třemi dětmi.

Zuzka si ode mě objednala „jen“ pár produktů, ale pro mě to byla obrovská událost: Páni! Někdo chce moje zvářátka! Líbí se jí natolik, že je chce nabízet u sebe na eshopu! Ty jo, já to asi nedělám úplně špatně! (Fakt jsem z toho měla radost :D).

V té době jsem ještě neměla moc ponětí o tom, jak vypočítat férovou cenu, velkoobchodní cenu, jak si nastavit pravidla spolupráce, jak to vlastně celé uchopit. Přistoupila jsem k tomu intuitivně – a naštěstí to dobře dopadlo, Zuzka se vrací a objednala u nás už několikrát. Zvířátka z naší dílny můžete potkat na fotkách jejích originálních batohů a její malí indiáni nosí čelenky od lesita.

Foto: hračky, které jsem pro Yourstar šila letos

Co jsem musela pro tuhle spolupráci udělat?

Bylo třeba se věnovat svému obchůdku na Fleru, dát si záležet na fotkách, textech a samozřejmě na samotných produktech. Zuzka si mě sice našla sama, ale věřím tomu, že to bylo především na základě mé nabídky, pilné práce a snaze o hezkou prezentaci.

Teď s odstupem vidím, jak velmi amatérské, nezkušené a nepřipravené to celé z mé strany bylo, ale když něco děláte s nadšením, ono je to z toho poznat a dokáže to vyrovnat mnohé nedostatky.

Co bych doporučila malým značkám na základě svých zkušeností z první spolupráce? Přečtěte si mé 3 tipy, jak začít.

3 tipy, jak začít, když chcete získat skvělé nabídky na spolupráci

  1. Pokud něco děláte rádi a s nadšením, ukažte to a mluvte o tom. Neschovávejte se vy sami a neschovávejte ani svou tvorbu nebo službu. Foťte, točte videa, sdílejte – a také se zajímejte o zpětnou vazbu.
  2. Zapracujte na cenotvorbě, spočítejte si férové ceny a také velkoobchodní – bez toho vás to dříve nebo později úplně semele.
  3. Požádejte zákazníky o referenci nebo zpětnou vazbu. Pokud už máte nějakou spolupráci za sebou, ukažte ji na sociálních sítích. A především – pokud to je jen trochu možné – zůstaňte v kontaktu, pracujte na svých pracovních vztazích. Budujte svou síť kontaktů a také svá byznysová „přátelství“ s těmi, kdo jsou s vámi na jedné vlně. Takoví lidé jsou k nezaplacení a tvoří základ vaší (možná ještě budoucí) komunity.

A co mi ještě spolupráce se Zuzkou přinesla? Po 4 letech, u příležitosti tohoto rozhovoru, jsme si začaly tykat. 😀

Rozhovor: Zuzana z Your Star

Zuzko, pověz nám pár slov o své značce. Jak dlouho ji máš? A v čem je výjimečná?

Ahoj Baru,  má značka vznikla před 4 lety na podzim 2017 a hlavní inspirací byl můj syn.

Prvním produktem, který stál za vznikem naši značky, byl  přebalovací batoh. Na trhu v té době žádné přebalovací batohy nebyly dostupné, pouze neforemné přebalovací tašky.  Tím, jak můj malý, tehdy jednoletý syn začal být „akční“, začal chodit, postupně  běhat, tak chytat a honit ho s přebalovací taškou na rameni, která pořád padala,  nebylo vůbec pohodlné. Vznikl nápad na batoh, který by byl zároveň snadno připevnitelný na kočárek a nahradil přebalovací tašku. Z prvního nápadu  záhy vznikl první batoh a postupně značka  Your Star.

Výjimečnost Your Star  vidím především v tom, že si zakládáme na kvalitě, propracovanosti a praktičnosti našich produktů. Naše batohy poslouží maminkám i tatínkům po dobu několika let. Využijí je nejen na kočárek, jako přebalovací batoh, ale později i na výlety, do města a také do práce. Zakládáme si na tom, že kvalitní a stylový batoh se dá vyrobit lokálně v ČR  za férových podmínek a není potřeba ho vozit přes půl zeměkoule.

Jaké byly začátky tvé značky a co bylo nejtěžší?

Tím, že značka vznikala na mateřské, tak to ze začátku bylo hlavně zpestření mateřských povinností a noční relaxace.  Únik do kreativního světa od kojení a přebalování.  Nejtěžší bylo postupně najít správné dodavatele a další lidi do týmu. Celý tento proces se postupně vyvíjel a trval nějakou dobu, ne vždy bylo všechno snadné a podařilo se nám to napoprvé. Nyní ale můžu říci, že máme skvělý tým lidí, na které se můžeme spolehnout.

Pamatuješ si, co tě před lety vedlo k tomu, že jsi oslovila lesito ke spolupráci? Jaké byly tvoje cíle?

Na lesito jsem narazila poprvé myslím na Fléru a neskutečně mě nadchly Tvé knížky se zvířátky. Postupně je u nás v rodině dostaly všechny děti, neteře i synovci😊. Pak jsem objevila indiánské čelenky a čelenky pro víly a ty u nás jedou dodnes. Výborně se mi hodily i při focení naši kolekce dětských batůžků.  Přišlo mi skvělé nabídnout Tvé hračky pro nejmenší našim zákazníkům. Vznikly tak jedinečné dárkové balíčky pro nastávající maminky a jejich miminka, které mají velký úspěch. Spolupráce s malými českými firmami mě velmi baví a vznikají tak  jedinečné a originální produkty. Krásnou spolupráci  jsme navázali třeba s Eliškou z WIPEE a vytvořili limitovanou kolekci batohů.

Kromě krásné značky máš také krásnou (a velkou) rodinu. Jak se ti daří vše skloubit? Najdeš si čas i pro sebe a na odpočinek?   

Tohle je hezká otázka. Velkou výhodu tady mám, že práce pro moji značku je pro mě odpočinek a zároveň relaxace, je to můj čas. Tím, že děti vyrostly, se postupně vracím do práce a skloubit se mi to zatím daří díky významné podpoře manžela.

Na čem teď pracuješ? Na co se můžeme těšit?

Nyní začínám připravovat novou ucelenou jarní kolekci, doufám, že se Vám bude líbit a bude tak úspěšná jako ta letošní kolekce URBAN.  

Navštivte Zuzanin barevný obchod plný praktických doplňků pro rodiče i děti.