Také nesnášíte upatlaná kolečka od hrnečku? A ještě když se na ně přilepíme. Blé! Co takhle si ušít stylová, krásná a pratelná podkafíčka? Anebo třeba podčajíčky, podskleničky a podmističky. Ukážu vám, jak na to. Níže si stáhněte střihy, které jsem pro vás (a pro nás) nakreslila. Uvidíte, že vše hravě zvládnete. A dokonce i bez šicího stroje, pokud ho nemáte nebo neumíte na něm šít.
Na začátek si řekneme pár slov o materiálu, který budeme potřebovat. U nás se šilo z lněné látky trochu vyšší gramáže, ale protože budeme nažehlovat výztuhu, můžete použít klidně i tenký len či bavlnu. Skvěle se hodí různé zbytky a kousky látek anebo můžete recyklovat. Starý ubrus, utěrku, plátěné kalhoty nebo třeba košili. Kromě lnu se hodí také bavlna, vlněné látky či některé látky směsové – především ty pevnější. Len a bavlna budou asi nejlepší volbou, protože snesou i vyšší teplotu a nemusíme se bát na ně položit horký hrnek. A také je bez obav vypereme.
Další variantou, ze které můžeme šít, je plsť (nebo také filc). Běžně se prodává polyesterová, ta je nejlevnější. Luxusnější, trvanlivější a také dražší variantou je vlněná plsť, která moc nežmolkovatí a lze ji i šetrně vyprat. Tenkou plsť (1 až 2 mm) bude třeba podžehlit ještě výztuhou, ale pokud koupíme silnější (3 mm a více ), nebudeme muset ani podžehlit, ani šít na stroji. Plsť má tu výhodu, že okraje látky se netřepí a práce s ní je o hodně jednodušší.
Stáhněte a vytiskněte si střihy na podkafíčka (hned tady dole pod odstavcem). Anebo si vytvořte vlastní, například jednoduchého ptáčka, ovál, čtverec, jakýkoli jiný list (dlouhý, krátký nebo třeba javorový), srdíčko, domek atd. Fantazii se meze nekladou, jen myslete na to, že by se mělo jednat o jednoduchý a rozpoznatelný tvar bez detailů uvnitř obrázku. Na šabloně chybí střih na sluníčko – to proto, abyste si každý mohl nakreslit kruh o velikosti, který vám bude vyhovovat. Můžete obkreslit hrnek, misku, sklenici – podle vaší chuti a přání. Až si vytisknete nebo nakreslíte tvar na papír, vystřihněte ho a vytvořte si šablonu. Klidně i z kartonu, ať vám něco vydrží.
Než začneme stříhat, bude třeba si látku nachystat. Vyžehlíme ji a na rubovou stranu nažehlíme výztuhu. Použila jsem ronofix vyšší gramáže (160 g), ale pokud máte například jen tenký vlizelín, taky si s ním vystačíte, akorát hotová podkafíčka budou o něco méně pevná.
Také u tenké plsti doporučuji nažehlit (na nižší stupeň) výztuhu. U silné plsti to nutné není, na tu můžeme rovnou překreslit pomocí šablony list. Jednoduše obkreslíte (tužkou, křídou atd.) a pečlivě vystřihnete. Žilkování / čáry na listu pak vyšijete rovnostehem na stroji, anebo vyšijete ručně vyšívací přízí. Dá to sice o něco víc práce, ale zato se obejdete bez stroje. A výsledek bude také krásný, s láskou a péčí vytvořený.
Zase zpátky k šití ze lnu nebo bavlny. Na rubovou stranu (tam, kde je výztuha) obkreslíme šablonu, například lipový list. Stříháme cca 1 cm od čáry, ať máme přídavek na švy. Takto podle vzoru vystříháme dvojice listů: vždy dáme dvě vrstvy na sebe: líc na líc (svrhu i zespodu máme rubovou stranu s výztuhou). Z lícové strany si tužkou předkreslíme žilkování (anebo jako já můžete šít rovnou, bez předkreslení) a na stroji rovnostehem vyšijeme. Anebo ozdobně prošijeme kolem dokola po obvodu, jako například u sluníčka. Můžete zvolit jen jednu barvu nebo konktrastně několik barev. Nejdříve jednu, šijete několikrát kolem dokola, pak vyměníte nit a šijete zase další barvou.
Ve spodní části podkafíčka našijeme očko z provázku (tak, jak vidíte na obrázku), to bude stonek listu a zároveň poutko pro případné zavěšení. Dáme na sebe dvě vrstvy listu (líc k lícu: lícové strany jsou uvnitř) a po čáře po obvodu sešijeme. Nezapomeňte nechat otvor pro otočení alespoň 5 cm (viz obrázek). Tuto část obvodu nebudeme sešívat. Klidně si to tam nakreslete, ať při šití nezapomenete (jako já u každého třetího podkafíčka :D). Po sešití o kousek zastřihneme okraje, stačí nám ponechat cca 0,5 cm látky navíc kolem švu.
Aby se nám list po otočení neboulil a nekroutil ve švech, bude třeba všechny ušité oblouhy nastřihnout. Nakreslila jsem vám po obvodu čárky, abyste viděli, kde všeude nastřihneme. Opravdu je to nutné ve všech zaoblených částech, stříháme cca 1 mm od švu a pečlivě po celém obvodu. Dejte si záležet hlavně u dubového listu.
Ušito, nastříháno, jde se otáčet na líc, skrze ten malý otvor, který jsme neprošili. Pomozte si při otáčení například čínskou hůlkou anebo druhou stranou štětce. Ovšem pozor na jehlice nebo špičaté tyčky, těm se raději vyhněte, ať si nepropíchnete látku.
Po otočení si srvovnejte látku v místě otvoru, hezky ji zahněte dovnitř. Pečlivě vytvarujte list a nakonec prošijte po obvodu. Šijeme 1 až 2 mm od kraje a zároveň zašijeme také otvor.
Pokud šijeme z tenké plsti, ušetříme si otáčení látky z rubu na líc. Obkreslíme šablonu listu na rubovou stranu, vystřihneme cca 1 cm od čáry. Na lícové straně prošijeme rovnostehem tam, kde chceme žilkování listu. Pak přiložíme na sebe dvě vrstvy listu tak, že lícové strany jsou vně – strany s výztuhou jsou schované uvnitř listu. Vložíme také šňůrku do spodní části a mezi obě vrstvy listu. A už jen sešijeme po obvodu asi 1 cm od kraje, zároveň přišijeme šňůrku. Můžeme si na horní lícovou stranu (tu se žilkováním) znovu tužkou překreslit obvod listu, abychom věděli, kde budeme šít (to se hodí především u dubového listu, který má složitější tvar). A pak pečlivě vystřihneme cca 2 mm od prošití, po celém obvodu.
Máme hotovo! A můžeme s radostí servírovat. Krásně, čistě, originálně. Na vlastnoručně vyrobených podtáccích, s chutí a s radostí. A pokud si na ně přesto netroufnete, vyberte si v našem eshopu již hotové.
V případě dotazů a nejasností mě neváhejte kontaktovat. Třeba přidáním komentáře tady na blogu anebo na IG, FB či mailem. Ráda pomůžu, zodpovím, vysvětlím.