Tvoření má pozitivní vliv na naše psychické i fyzické zdraví
Pozitivní vliv tvoření, ručních prací i uměleckých aktivit potvrzuje mnoho experimentálních studií.
Vyzvihují terapeutické účinky kreativních aktivit, které pomáhají lidem v boji se stresem, depresemi, chronickými nemocemi atd. Za první světové války byly ruční práce součástí léčení vojáků postižených tzv. „granátovým šokem“, dneska označovaným za posttraumatickou stresovou poruchu.
Když tvoříme, v těle dochází ke snižování množství hormonu kortizolu, který je známý jako stresový hormon. Platí to pro dospělé i děti. Studie prokázaly, že díky tvoření se cítíme více uvolnění a v pohodě, snáze se vyrovnáváme se stresem a každodenním tlakem.
Spousta odborníků se domnívá, že dnešní děti jsou vystaveny stresovým situacím ve větší míře než dřív, a proto je tak důležité, abychom děti motivovali ke kreativním aktivitám, případně jiným činnostem, které jim pomůžou vyrovnat se s náročnými situacemi a tlakem (například sport, tanec, výlety do přírody apod).
V čem jsou kreativní aktivity pro děti prospěšné
Pojďme se podívat na konkrétní přínosy tvořivých činností u dětí.
1. Při tvoření děti rozvíjí jemnou motoriku a zlepšují koordinaci oko-ruka. Díky tomu se snáze naučí psát, zlepší se ve sportovních aktivitách i běžných činnostech doma.
2. Tvoření podporuje dětskou kreativitu. Nejde jen o fantazii či bláznivé nápady a nerealizovatelné sny. Kreativita se jim bude hodit i v dospělém životě – podporuje totiž schopnost rozhodovat se, řešit problémy, zkoušet nové možnosti a hledat řešení.
3. Tvoření pomáhá redukovat stres, jak jsem zmínila na začátku článku. Stres působí negativně na nás všechny, bez rozdílu věku. Když jsme pod tlakem a ve stresu, může to vést k poruchám spánku, k výkyvům nálad, depresi apod. Proto je tak důležité rozvíjet dovednosti, které nám pomáhají tomu předcházet a které snižují hladinu kortizolu v krvi.
4. Tvoření má pozitivní vliv na sebehodnocení a sebevědomí. Dejme dětem možnost svobodně se projevit při kreativních činnostech a vytvářet projekty podle jejich vlastních představ. Když své dílo dokončí, připojte k němu podpis malého autora. Dejte jim pocítit, že vytvořily něco opravdu jedinečného.
5. Tvoření zvyšuje pocit štěstí, uvolňuje se dopamin (známý jako hormon štěstí) a zlepšuje se nám nálada – dětem i dospělým. Úroveň dopaminu se zvyšuje při aktvitách, které jsou nám příjemné – proto je chceme opakovat. Při činnostech jako je malování, tvoření či ruční práce se dítě soustředí, hladina dopaminu roste a tím se uleví nervové soustavě.
6. Umění a tvoření pomáhá vyjádřit emoce, děti je mohou promítnout do barev a tvarů. Učí se nedržet vše negativní v sobě. Kreslení nebo jiné aktivity jim umožňují vykreslit se z toho, což má terapeutické a uklidňující účinky. Ptejte se dětí na věci, které vytvořily, zkoumejte, co znamenají. Mluvte s nimi o jejich dílech, pokud jim to přináší radost.
7. Díky tvoření se děti učí trpělivosti a dotahovat činnosti do konce. Spousta z nás to zná ze své vlastní zkušenosti: s nadšením se vrháme do nových věcí, chceme všecko vyzkoušet, ale dělám nám problém věci dokončovat. Naše děti k dokončování můžeme motivovat už v dětství a tvoření je k tomu ideální. Samozřejmě nejde jen o samotný výsledek, ale o celý proces tvoření, ale když se podaří dílo dovést do zdárného konce, radost bývá veliká. A tenhle pocit se nám pak vrací i v dospělosti: když dokončíme úkol, máme ze sebe radost – zvládli jsme to.
8. Při tvoření trávíme společný čas s dítětem a upevňujeme náš vztah. Pokud dítě dochází do kroužku, má možnost potkat najít si nové kamarády s obdobnými zájmy.
3 tipy, které nám pomůžou tvořit, i když nemáme moc času
1. Nezačínejte velké věci, které je náročné dokončit. Bude vás to demotivovat. Zkuste raději desetiminutovky – tvořivé aktivity, které jsou za chvilku hotové.
2. Zapojte děti do domácích prací, aby pak zbylo trochu víc času na tvoření. I tří až pětileté děti zvládnou pomoci s jednoduchými úkoly, například uklidit / prostřít příbory, sklidit si svoje hračky do krabice, umýt umyvadlo apod. A navíc se tyto aktivity dají spojit s hravými úkoly, aby to děti bavilo.
3. Nachystejte si kreativní kufřík s potřebami na tvoření, ať nemusíte pokaždé hledat lepidlo, fixy, papíry, kartony apod. Snadno ho kdykoli vytáhnete, i když víte, že máte jen pár minut na tvoření.
3 tipy, jak motivovat děti k tvoření
1. Hledejte inspiraci společně s dětmi, ptete se jich, co by se jim líbilo a lákalo je k vyzkoušení. Zapojte je i do nákupu pomůcek. Spoustu zajímavých nápadů najdete na Instagramu či Pinterestu.
2. Volte témata, která děti baví a která mají je rády. Možná králíček Bing nebo Tlapková patrola nejsou vaši favoriti, ale mohou vám pomoci nadchnout děti pro tvořivé aktivity. Cílem není tvořit toho hromady, ale užít si proces a radovat se z výsledku, najít aktivity, které si děti zamilují.
3. Hotová dílka doma vystavte na viditelném místě, ukažte dítěti, že máte radost z toho, co vytvořilo. Stačí například pověsit provázek s kolíčky v chodbě či kuchyni a dílka na něm obměňovat.
Rádi byste s dětmi víc tvořili a přemýšlíte, kde začít?
Podívejte se na kreativní aktivity s dětmi , které si můžete zdarma stáhnout na našem webu. Nebo si přečtěte pohádku o dvou lesních skřítkách, která je doplněná o zábavné úkoly.
Pro děti jsme připravili také hravou aktivitu s veselým strašidlem Evženem. Napsal dětem 7 dopisů a připravil pro ně šablony na tvoření i zábavné úkoly. Stačí si vše jen vytisknout. Je to zdarma, protože my v lesitu si myslíme, že je opravdu důležité podporovat děti ve tvoření a rozvíjet je.
A pokud máte chuť pustit se i do dalšího tvoření, vyberte si některou z kreativních sad z naší dílny. V krabičce je pro děti vše nachystané, najdou v ní šité polotovary, výplň i různé doplňky pro realizaci svých nápadů a také vyprávění.
Velkou novinkou jsou kreativní sady s Evženem, kde si děti vyrobí svého malého ducha, nachystají mu čepici se střapcem a také pelíšek. Tohle strašidlo nerado straší, zato je pěkně ukecané a je s ním velká zábava. Zamilují si ho děti i dospěláci.
Kreativní sady z naší dílny jsou navržené tak, aby děti rozvíjely jemnou motoriku, koordinaci, zabavily se, užily si celý proces tvorby a také novou hračku, kterou si vytvořily. Zapojí fantazii, s rodiči si přečtou vyprávění, učí se vyjadřovat emoce, rozšiřují si slovní zásobu a především mají radost ze hry. A to je na celém tvoření to nejkrásnější.
Zajímá vás, jaký je přínos tvoření a ručních prací u dospělých? Proč i my bychom měli kutit, malovat, šít nebo plést? Přečtěte si další článek, na kterém jsem se autorky podílela, o tom, co říká věda o pozitivních účincích tvoření na naše životy. Dozvíte se spoustu zajímavostí a určitě vás to nakopne vzít si do ruky jehlice nebo pastelky.
Pozitivní účinky ručních prací na naše zdraví
Za fotky k článku děkuju fotografce Kláře Mičulkové, která nás fotila při tvoření s dětmi.
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5573430/
https://www.sciencedaily.com/releases/2016/06/160615134946.htm
https://www.nicabm.com/what-shell-shock-taught-us-about-treating-ptsd/
https://raising-independent-kids.com/creativity-can-calm-children/
Pingback:Pozitivní účinky ručních prací na naše zdraví